Rituál Zavinování

08.04.2021

MŮJ PŘÍBĚH O ZAVINOVÁNÍ

Když jsem před časem pochytila zmínku o Rituálu Zavinování, instinktivně jsem cítila, že je za tím ukrytý hlubší smysl. Neměla jsem klidu, potřebovala jsem získat  konkrétní informace, zkušenost a zasvěcení do rituálu. Věci se dějí tak, jak mají, nebo možná právě tak, jak jsem v danou chvíli potřebovala a vzhůru vysílala .

Vzápětí jsem se dostala na seminář věhlasné mexické duly Angeliny Martinéz Mirandy a pocítila velkou pokoru k této ceremonii.            Přirozeně lnu k našim tradicím a prahla jsem poznat především východní metodu Zavírání kostí, jak se tomuto rituálu rovněž říká. A tak mě ani nepřekvapilo, když se v ČR po pár měsících objevila pokorná a tichá žena z Ukrajiny - Anna Gedre. Nezapomenu na dny, kdy nás intenzivně zasvěcovala do hloubek Rituálu. Její klid při práci a propojení se zavinovanou ženou, průběh celé ceremonie, reakce ženy poté a  má osobní zažitá zkušenost mě dovedly k poznání a přesvědčení, že tento Rituál má skutečně  potenciál, který lze jedině zažít a prožít. 

K smyslu - poznání se protkly dvě tradice, z dvou končin světa, dvě různé ženy, ovšem se stejným principem, laskavostí, moudrostí. 

Zkušenost, kterou je zatěžko sdělit, popsat a nahradit.

TRADICE A SMYSL ZAVINOVÁNÍ

Tradiční poporodní zavinovací rituál pomáhal a dodnes pomáhá rodičkám po porodu dostat své tělo( dochází k rychlejšímu stažení dělohy i umístění orgánů na své místo), psychiku (žena se lépe zotaví a zregeneruje) i energii rychleji do původního stavu (duše ženy se opět spojí se svým tělem, navrací se jí původní síla)

Zrození dítěte bylo považováno jako brána mezi dvěma světy, která se otevírá již 40 dní před porodem, a už v tomto čase dochází k jakýmsi procesům. V době porodu se otevírá, a duše i tělo jsou dokořán. Žena jde naproti svému dítěti, jde naproti duši touto branou. Když žena rodí, je tedy "někde mimo", mezi životem a smrtí. Žena pak musí vyjít zpět a bránu - porod uzavřít, aby energetické síly neutíkaly tam nebo zpět. Proto je tak nutné v šestinedělí odpočívat, nechat se hýčkat a pomalu se zotavit, nepřipouštět si zvenčí negativní zprávy a emoce. K Zavinování se přistupuje většinou 40. den po porodu, v den, kdy se brána uzavírá. Poporodním Rituálem Zavinutí žena dovrší přechod "do ženy matky". Je to rituál zacelení a sjednocení duše i těla, rituál obnovy ženy.

Ženu, která nemá vnitřně zpracovaný porod, především náročný porod např. po císařském řezu nebo s úmrtím miminka, lze zavinout i mnoho let zpětně.

Další možnosti využití Rituálu Zavinování - jak jsem uvedla, primárně se rituál užíval po porodu, ovšem Zavinout, neboli uzavřít lze jakoukoliv událost, kterou potřebujeme zpracovat tak, abychom mohli jít dál s lehkostí a pocitem uzavření tématu

- ztráta blízké osoby (rozchod, rozvod, smrt, nenarozené miminko...)

- změna zaměstnání, bydlení

- přechodová fáze v životě ženy (přechod do nové role -dívka-dítě se mění v ženu, matka co vypouští do světa své děti, ukončení plodnosti -nástup klimakteria...)

- a další (každý si sám stanoví záměr, co chce a potřebuje v životě uzavřít, co potřebuje zpracovat- opouštíme staré JÁ, aby se zrodilo nové)

Je velmi důležité, aby žena měla čas jen pro sebe kdykoliv cítí, že potřebuje zregenerovat. V životě jsou zlomové okamžiky, které musí překonat a jít dál, ovšem hluboko uvnitř zůstávají nezhojené rány, které se mnohdy prolínají životem, dávno zapomenuté. Žena cítí svá bolavá místa, často už neví, odkud se vzala - a právě zvnitřnění, položení se do absolutního ticha své bytosti, kterým právě tento Rituál je, se může žena očistit, uzavřením a zase povolením pomyslných sedmi zámků na těle se vyloupne z kukly nový, svěží motýl, který vzlétne radostně a lehce vstříc dalšímu životu.

" Představ si, ženo, den, který máš jen pro sebe DEN, kdy se ponoříš do ticha své bytosti, kdy ti bude věnovaná laskavá péče a pozornost, kterým tě provedu citlivě a bezpečně, který je zaměřen na tvůj příběh a tvé hýčkání, kdy si sama vybereš olej a jeho vůni na masáž a potření tvého těla, kdy si zvolíš byliny dle citu a vůně ke koupeli, kdy budeš v teple popíjet nápoj na posilněnou, kdy si vyčistíš hlavu a uzavřeš téma, které již nepotřebuješ...."

Bude mi ctí tě provázet.

             S láskou   Diana

Příběh o Zavinutí mojí dcery 28.1.2020

já Báře

Příběh lásky a svobody (pro Barušku)

Mám nutkání vypsat jeden příběh - ať začnu z kterékoliv strany, vždy se dostanu k datu 28.ledna...

Byl rok 1992, mrazivá zima, 28. leden a mé dítě se rozhodlo, že půjde na svět. Kdo dnes ještě jezdí do porodnice autobusem? Dala jsem to, kontrakce přišly buď v metru, nebo při čekání na bus na Kačerově - neměla jsem žádné předporodní kurzy, bylo mi 21 let a vše se odehrávalo tak nějak intuitivně. Po necelých třech hodinách jsem již držela v rukou mojí Báru, moje dítě, život, štěstí, lásku... hrnuly se mi slzy z očí, a zmohla jsem se jen na "Baruško, broučku..."

Zavinula jsem ji brzy na to do zavinovačky a zpětně vím, že to a moje náruč byly jejím prvním Zavinutím...

Dnes je tomu 28 let a já si uvědomila, že veškeré její zásadní přechody se odehrávaly po sedmi letech:

- v 7mi letech šla do školy - velký zlom, kdy z bezstarostného dítěte šla do povinností, ovlivnění učiteli, do kolektivu dětí, kdy poprvé zažívala pocity úpadku sebevědomí...

- ve 14ti letech dospěla v ženu - první menstruace a opět porovnávání se s ostatními ženami, pocity křivdy, méněcennosti, přetrvávalo i zklamání z rozvodu rodičů, rozpadu rodiny a setkávala se s dalšími bolestmi, které přináší život....myslím, že toto období bylo víc o bolesti než o radosti.

- bylo jí necelých 21 let, když se rozhodla odejít na studia do Německa. Tehdy netušila, že se jí pobyt protáhne na sedm let.....první velká láska i zklamání, pocity nestability, časté otázky, kam patří...opět nedůvěra v sebe, neustále dokazování a poukazování a výkřiky "Jsem dobrá, tak už si mě všimněte!?"

- 28 let - právě dnes - pro mě silně symbolické číslo :

28. ledna je jí 28 let - 28 dní trvá zdravý cyklus ženy -končí čtvrté sedmileté období.

A proto právě na dnešek připadl Rituál Zavinování - a já jsem poctěna, že jsem mohla provést tímto silným rituálem právě tuto ženu - svoji dceru - pomoci jí uvědomit si, co uzavírá a kam chce směřovat. Být u toho, když se probouzí do nového života.

Vnímám, jak je celý tento akt posílený právě přicházejícím obdobím Hromnic - vždyť i během dne všechny živly spolupracovaly s námi - všude oheň ze svící - slunce za okny, náhle se právě v okamžik Zavinutí zatáhlo, přišel silný vítr, déšť a hromy - poté se opět vyjasnilo....

Děkuji, DĚKUJI, že jsem mohla být o toho, vtažena do prožitku,..ach..nemám dalších slov..pokud jste dočetli až sem, jsem poctěna a věřte, že má smysl vracet se ke kořenům, čerpat z dávných zvyklostí předků..a vám , kteří toto dávno víte, děkuji za čas i pozornost.

Přání: Dávám Ti holčičko moje nejen k dnešním narozeninám lásku a svobodu.

Mamka

a co na  to Baruš?